✯ PotterLand ✯
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

✯ PotterLand ✯

For us, Magic will never truly end...
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση
Για όλα τα παράπονα, τις προτάσεις ή τις απορίες σας, υπάρχει ειδική κατηγορία στο Υπουργείο με όνομα Τμήμα Μαγικής Συνεργασίας και Μαγικής Συντήρησης.
Η Potterland's Press είναι επιτέλους ΕΔΩ!!! Ενημερωθείτε στους κοιτώνες σας για περισσότερες λεπτομέρειες της εφημερίδας μας!
Το φετινό πρωτάθλημα των Κοιτώνων βρίσκεται στα μέσα του. Τη βαθμολογία θα βρείτε στην ενότητα 'House Cup'
............................................................
Κάθε αλλαγή στο team γίνεται για τη βελτίωση του φόρουμ και ευελπιστούμε σε μια γόνιμη συνεργασία!
Ένας από τους σημαντικότερους διαγωνισμούς μας περιμένει τους Μάγους και τις Μάγισσες. Ενημερωθείτε στους κοιτώνες σας για το μηνιαίο High Sorcery!
Προσεχώς η πρώτη προπόνηση Κουίντιτς των ομάδων μας! Θα ενημερωθείτε σύντομα για τόπο και χρόνο!

 

 Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης

Πήγαινε κάτω 
+25
Hermione J Granger
Eva-Maria Watson
Josh Farro
Hermione Jean Granger
Filius Flitwick
marina forever
Mia Melanie Hawkins
Ethan Wate
Autumn Princess
Vicky_Diggory
Albus P.W.B. Dumbledore
Marlene McKinnon
Perenelle Flamel
Dark Princess
happy poster
Albus Dumbledore
Lily Luna Potter Weasley
Gellert Grindelwald
Remus Lupin
pano$
Helga Hufflepuff
Bellatrix Lestrange
Rowena Ravenclaw
Elf in the forest
Salazar Slytherin
29 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Salazar Slytherin
Honored Wizard
Honored Wizard
Salazar Slytherin


Posts : 899
Join Date : 24/06/2010
Age : 30
Place : Dungeons...

Ταυτότητα Μάγου
Κοιτώνας: Σλίθεριν Σλίθεριν
Ραβδί: Kέδρος με πυρήνα από τρίχες Λυκανθρώπου,33 εκ.Άκαμπτο,ιδανικό για Κατάρες,μαύρο με ασημένια λαβή
Aγαπημένος Καθηγητής: Σέβερους Σνέιπ

Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης   Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Icon_minitimeΚυρ Ιουλ 18, 2010 2:22 am

Η Μόρα είναι ένα ανεξάρτητο πνεύμα. Σύμφωνα με τις περιγραφές είναι μία γυναίκα μαυροφορεμένη, η οποία εμφανίζεται στον ύπνο κάποιου συνήθως όταν κοιμάται ανάσκελα, του κρατάει τα χέρια και προσπαθεί να του πάρει την ανάσα.

Για την ακρίβεια, δεν μπορείς να κουνήσεις ούτε το μικρό σου δαχτυλάκι και ο πόνος στο στήθος σου όπου κάθεται, σου κόβει την ανάσα σε σημείο που αισθάνεσαι ότι αργοπεθαίνεις και όντως αργοπεθαίνεις, εκτός αν την νικήσεις. Αν την γλιτώσεις, για τις επόμενες περίπου 3 μέρες εξακολουθείς να αισθάνεσαι έναν αρκετά ενοχλητικό οξύ πόνο στο στήθος και δεν μπορείς να πάρεις βαθιά ανάσα. Από τα λεγόμενα ανθρώπων που έχουν σπάσει τα πλευρά τους, υποθέτω ότι το συναίσθημα είναι παρόμοιο.

Εμφανίζεται με πολλές μορφές η πιο συνηθισμένη είναι αυτή της άσχημης γριάς, αλλά πολύ είναι αυτοί που την έχουν δει σαν όμορφη κοπέλα ή ακόμα και με την μορφή φωτεινής σφαίρας ή μικροσκοπικού νάνου.


Ποιές είναι οι εμπειρίες σας ??? Τι γνωρίζετε ???
Sleep Sleep
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elf in the forest
Εβδομοετής
Εβδομοετής
Elf in the forest


Posts : 1025
Join Date : 18/08/2010
Age : 26
Place : παντου

Ταυτότητα Μάγου
Κοιτώνας: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
Ραβδί: λευκα 30 εκ. με πυρινα τριχας μονοκερου
Aγαπημένος Καθηγητής: Ρέμους Λούπιν

Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης   Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Icon_minitimeΠεμ Αυγ 26, 2010 1:29 am

τι ειναι αυτος ο Μόρα?????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://crystaliz.createaforum.net/
Rowena Ravenclaw
Εβδομοετής
Εβδομοετής
Rowena Ravenclaw


Posts : 941
Join Date : 24/06/2010
Age : 29
Place : Magic World of Harry Potter (Αθήνα)

Ταυτότητα Μάγου
Κοιτώνας: Ράβενκλοου Ράβενκλοου
Ραβδί: Έλατο,πυρήνας από τρίχες Μονόκερου και θραύσματα από τα διαμάντια του διαδήματος της Ράβενκλοου.30 εκατοστά, με ασημένια σχέδια στη βάση.Ιδανικό για Ξόρκια
Aγαπημένος Καθηγητής: Μινέρβα ΜακΓκόναγκαλ

Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης   Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Icon_minitimeΠεμ Αυγ 26, 2010 3:24 am

Μου είχαν πεί την ιστορία αυτή ένα βράδυ στην κατασκήνωση....Από τότε δεν μπορώ να κοιμηθώ ανάσκελα με τίποτα...... Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης 214975
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Salazar Slytherin
Honored Wizard
Honored Wizard
Salazar Slytherin


Posts : 899
Join Date : 24/06/2010
Age : 30
Place : Dungeons...

Ταυτότητα Μάγου
Κοιτώνας: Σλίθεριν Σλίθεριν
Ραβδί: Kέδρος με πυρήνα από τρίχες Λυκανθρώπου,33 εκ.Άκαμπτο,ιδανικό για Κατάρες,μαύρο με ασημένια λαβή
Aγαπημένος Καθηγητής: Σέβερους Σνέιπ

Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης   Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Icon_minitimeΠεμ Αυγ 26, 2010 4:39 am

Elf in the forest έγραψε:
τι ειναι αυτος ο Μόρα?????

διαβασε το αρχικο ποστ ! κατι σαν Παραφρονας ! Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης 637365
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Bellatrix Lestrange
Θανατοφάγος
Θανατοφάγος
Bellatrix Lestrange


Posts : 1649
Join Date : 24/06/2010
Age : 29
Place : Μέγαρο

Ταυτότητα Μάγου
Κοιτώνας: Σλίθεριν Σλίθεριν
Ραβδί: καστανιά με πυρήνα από θραύσματα δοντιού βασιλίσκου 29 εκατοστά. άκαμπτο!άσπρο με χρυσή λαβή και σκαλισμένα τριαντάφυλλα.
Aγαπημένος Καθηγητής: Ρέμους Λούπιν

Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης   Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Icon_minitimeΠεμ Αυγ 26, 2010 7:32 am

χαχαχαχαχα!!!εγώ ποτέ μου δεν κοιμάμαι ανάσκελα(και όταν δεν το ήξερα) νιώθω ποιο ασφαλής μπρουμιτα.....και πιστεύω ότι υπάρχει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://potterland.forummotion.com/portal.htm
Elf in the forest
Εβδομοετής
Εβδομοετής
Elf in the forest


Posts : 1025
Join Date : 18/08/2010
Age : 26
Place : παντου

Ταυτότητα Μάγου
Κοιτώνας: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
Ραβδί: λευκα 30 εκ. με πυρινα τριχας μονοκερου
Aγαπημένος Καθηγητής: Ρέμους Λούπιν

Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης   Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Icon_minitimeΣαβ Σεπ 04, 2010 4:33 am

μαμα μου ευτυχως που δεν κοιμαμε ανασκελα!!!!! Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης 722865
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://crystaliz.createaforum.net/
Helga Hufflepuff
Honored Wizard
Honored Wizard
Helga Hufflepuff


Posts : 1808
Join Date : 08/08/2010
Age : 29
Place : Hogwarts-SaLoNikA

Ταυτότητα Μάγου
Κοιτώνας: Χάφλπαφλ
Ραβδί: Κοκκινόξυλο,με πυρήνα από φτερό Φοίνικα 40 εκατοστών,άκαμπτο,ιδανικό για Κατάρες,κόκκινο με χρυσαφένια λαβή.
Aγαπημένος Καθηγητής: Σέβερους Σνέιπ

Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης   Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Icon_minitimeΣαβ Σεπ 04, 2010 7:32 am

Εγώ δεν μπορώ με τίποτα να κοιμηθώ ανάσκελα!!!
Αλλά οκ,δεν ξέρω αν υπάρχει η όχι,δεν έχω αποδείξεις!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://potterland.forummotion.com/forum.htm
pano$
Τεταρτοετής
Τεταρτοετής
pano$


Posts : 172
Join Date : 20/09/2010
Age : 26

Ταυτότητα Μάγου
Κοιτώνας:
Ραβδί: Έλατο με πηρύνα απο φτερο Νεράιδας της Κορνουάλης,26 εκατοστά.Εύκαμπτο
Aγαπημένος Καθηγητής: Μινέρβα ΜακΓκόναγκαλ

Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης   Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Icon_minitimeΤρι Οκτ 19, 2010 10:20 am

ΠΑΙΔΙΑ ΝΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΙΧΙ 3:00 ΤΟ ΒΡΑΔΙ ΝΑ ΞΥΠΝΑΟ (ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΕΙΧΑ ΚΟΙΜΙΘΗ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ)ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΦΣΟ . ΕΤΣΙ ΟΠΟΣ ΚΙΜΟΜΟΥΝΑ ΝΑ ΣΟΚΟΝΟΜΕ ΑΠΟΤΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΝΑ ΠΝΙΓΟΜΕ!!!!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Remus Lupin
Επιμελητής Σλίθεριν
Επιμελητής Σλίθεριν
Remus Lupin


Posts : 4721
Join Date : 04/11/2010
Place : Drakonya Krov's common room

Ταυτότητα Μάγου
Κοιτώνας: Σλίθεριν Σλίθεριν
Ραβδί: 32 εκ., ξύλο από μαόνι με πυρήνα από τρίχα ουράς του κένταυρου Φιρέντσε, πολύ καλό για προστατευτικά ξόρκια
Aγαπημένος Καθηγητής: Ρέμους Λούπιν

Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης   Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Icon_minitimeΠεμ Νοε 04, 2010 12:41 pm

Υπάρχει και κατι σαν σύνδρομο που το παθαίνεις κάποιες νύχτες... Δεν είναι απαραίτητα η Μόρα... Αλλά και εμένα στην κατασκήνωση μου είπαν την ιστορία και εννοείται δεν την πίστεψα οπότε είμαι σίγουρος πως δεν υπάρχει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://malicioustheory.blogspot.com
Gellert Grindelwald
Κυνηγός Βαμπίρ
Κυνηγός Βαμπίρ
Gellert Grindelwald


Posts : 4799
Join Date : 24/08/2010

Ταυτότητα Μάγου
Κοιτώνας: Σλίθεριν Σλίθεριν
Ραβδί:
Aγαπημένος Καθηγητής: Σέβερους Σνέιπ

Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης   Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Icon_minitimeΠεμ Νοε 04, 2010 12:43 pm

Γενικά δεν πιστεύω σε αυτά τα πράγματα...
Και εγώ έχω ακούσει τέτοιες αηδίες σε κατασκηνώσεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lily Luna Potter Weasley
Χρυσούχος
Χρυσούχος
Lily Luna Potter Weasley


Posts : 567
Join Date : 09/11/2010
Age : 27

Ταυτότητα Μάγου
Κοιτώνας: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
Ραβδί: Οξια , 25 εκατοστα,πυρηνας απο τριχες μονοκερου,Ακαμπτο, επιχρυση λαβη.
Aγαπημένος Καθηγητής: Μινέρβα ΜακΓκόναγκαλ

Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης   Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Icon_minitimeΚυρ Ιαν 09, 2011 2:11 am

Εγω δεν μπορω με τιποτα να κοιμηθω ανασκελα, αλλα ας τολμισει να ρθει αυτη η μορα, γτε ως γριουλα ήτε ως κουκλαρα ήτε δεν ξερω κι εγω πως, και θα την κανονισω εγω afro
θα τρεχει και δεν θα φτανει Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης 651463
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Albus Dumbledore
Χρυσούχος
Χρυσούχος
Albus Dumbledore


Posts : 1641
Join Date : 08/01/2011
Age : 26
Place : Πάτρα

Ταυτότητα Μάγου
Κοιτώνας: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
Ραβδί: Elder Wand,15 inches,Thestral tail hair
Aγαπημένος Καθηγητής: Μινέρβα ΜακΓκόναγκαλ

Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης   Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Icon_minitimeΣαβ Ιαν 22, 2011 6:17 am

Bellatrix Lestrange έγραψε:
χαχαχαχαχα!!!εγώ ποτέ μου δεν κοιμάμαι ανάσκελα(και όταν δεν το ήξερα) νιώθω ποιο ασφαλής μπρουμιτα.....και πιστεύω ότι υπάρχει...

Κι εγώ τα ίδια με εσένα θέλω να πω.Έχω ακούσει πως έρχεται όταν κοιμάσαι ανάσκελα κι έχεις περάσει μια εξουθενωτική,με πολύ άγχος.Έχω ακούσει επίσης πως φεύγει εάν ανάψει το φως στο δωμάτιο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
happy poster
Παρασκευαστής Φίλτρων
Παρασκευαστής Φίλτρων
happy poster


Posts : 399
Join Date : 21/01/2011
Place : δραμα η χιονοματωμενη αλλα μενω πατρα

Ταυτότητα Μάγου
Κοιτώνας: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
Ραβδί: εβενινο,42 εκ,ακαμπτο,καταλληλο για ασυγχωρητες καταρες με λαβη απο ατοφιο ελεφαντοδοντο,πυρηνα απο χορδη καρδιας θεστραλ και ενα θηκαρι που μοιαζει με μπαστουνι 1,35μ απο παλλισανδρο ζουγκλας αμαζονιου,καδρο και μαονι με διακοσμητικα διαμαντια
Aγαπημένος Καθηγητής: Ρέμους Λούπιν

Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης   Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Icon_minitimeΣαβ Ιαν 22, 2011 10:07 am

Albus Dumbledore έγραψε:
Bellatrix Lestrange έγραψε:
χαχαχαχαχα!!!εγώ ποτέ μου δεν κοιμάμαι ανάσκελα(και όταν δεν το ήξερα) νιώθω ποιο ασφαλής μπρουμιτα.....και πιστεύω ότι υπάρχει...

Κι εγώ τα ίδια με εσένα θέλω να πω.Έχω ακούσει πως έρχεται όταν κοιμάσαι ανάσκελα κι έχεις περάσει μια εξουθενωτική,με πολύ άγχος.Έχω ακούσει επίσης πως φεύγει εάν ανάψει το φως στο δωμάτιο.

Κι εγω μια απο τα ιδια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dark Princess
Εκτοετής
Εκτοετής
Dark Princess


Posts : 270
Join Date : 27/11/2010
Age : 27

Ταυτότητα Μάγου
Κοιτώνας: Σλίθεριν Σλίθεριν
Ραβδί: Ξύλο από καλάμι Μαυριτανίας, 22 εκ., πυρήνα με καμμάτια από κόκκαλο θέστραλ με την λαβη διακοσμημενη με σμαραγδια!Καταλληλο για ασυνχωριτες καταρες !!!
Aγαπημένος Καθηγητής: Ρέμους Λούπιν

Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης   Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Icon_minitimeΣαβ Ιαν 29, 2011 7:45 am

Ρε εσεις....εγω τι να πω που ο υπνος με περνει μονο ανασκελα????? Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης 214975
Να φοβαμε??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Albus Dumbledore
Χρυσούχος
Χρυσούχος
Albus Dumbledore


Posts : 1641
Join Date : 08/01/2011
Age : 26
Place : Πάτρα

Ταυτότητα Μάγου
Κοιτώνας: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
Ραβδί: Elder Wand,15 inches,Thestral tail hair
Aγαπημένος Καθηγητής: Μινέρβα ΜακΓκόναγκαλ

Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης   Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Icon_minitimeΣαβ Ιαν 29, 2011 8:12 am

μπαααα.αν δεν περασεις μια κουραστικη μερα δεν ερχεται...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Perenelle Flamel
Κυνηγός Βαμπίρ
Κυνηγός Βαμπίρ
Perenelle Flamel


Posts : 1349
Join Date : 21/08/2010
Age : 28
Place : Οδός Υφαντουργού

Ταυτότητα Μάγου
Κοιτώνας: Σλίθεριν Σλίθεριν
Ραβδί: Λευκα,πυρήνας απο ουρα Θέστραλ και θραυσματα απο την πετρα της αναστασης,27 εκ.
Aγαπημένος Καθηγητής: Σέβερους Σνέιπ

Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης   Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Icon_minitimeΣαβ Ιαν 29, 2011 10:59 am

Η Μόρα είναι καθαρά αποτέλεσμα καρδιακής δυσλειτουργίας. Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης 637365
Τα οράματα οφείλονται στην ανεπαρκή αιμάτωση του εγκεφάλου και το αίσθημα πνιγμού, στων πνευμόνων αντίστοιχα.Ο ύπνος ανάσκελα δυσκολεύει τη λειτουργία της καρδιάς και των πνευμόνων. Γι'αυτό άλλωστε τα μωρά τα βάζουν να κοιμηθούν στο πλάι και ποτέ ανάσκελα? Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης 637365 Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης 637365


Σας το χαλασα αλλα αυτη ειναι η αληθεια Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης 637365
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Albus Dumbledore
Χρυσούχος
Χρυσούχος
Albus Dumbledore


Posts : 1641
Join Date : 08/01/2011
Age : 26
Place : Πάτρα

Ταυτότητα Μάγου
Κοιτώνας: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
Ραβδί: Elder Wand,15 inches,Thestral tail hair
Aγαπημένος Καθηγητής: Μινέρβα ΜακΓκόναγκαλ

Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης   Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Icon_minitimeΣαβ Ιαν 29, 2011 11:22 am

Εγώ πιστεύω πως είναι κάποια δυσλειτουργεία στον εγκέφαλο,όχι στην καρδιά.Σταματά για μερικά δευτερόλεπτα να δουλεύει ο εγκέφαλος,ανοίγουμε τα μάτια,πονάει το στήθος μας επειδή μαζεύεται όλο το αίμα στην καρδιά αλλά δεν αντλείται,δεν μπορούμε να αναπνεύσουμε επειδή σταματάνε να δουλεύουν οι πνεύμονες και δεν μπορούμε να κινηθούμε επειδή ο εγκέφαλος δεν δίνει εντολή στους μύες μας.Γι'αυτό και φεύγει εάν ανοίξεις το φως...Ο εγκέφαλος παίρνει μπρος και επαναφέρεται σε κατάσταση λειτουργίας.Όσο για την γριά Μόρα είναι απλή παραίσθηση που δημιουργείται από την ζαλάδα και από το αίμα που μένει αδρανές στον εγκέφαλο.Άλλωστε δεν βλέπουν όλοι γριά.Αυτό γίνεται όταν περνάς μια κουραστική μέρα και ύστερα θες ξεκούραστη.Η ανάσκελη είναι η πιο ξεκούραστη στάση για τον εγκέφαλο,καθώς δεν δίνει ενέργεια για να σταθείς πλάγια για παράδειγμα κι έτσι,σε συνδυασμό με την πολλή κούραση παθαίνουμε αυτό το πράγμα.Επίσης να προσθέσω πως όταν κοιμόμαστε δεν λειτουργεί ο εγκέφαλος,αλλά μία υπόφυση στο μπροστινό μέρος του εγκεφάλου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Marlene McKinnon
Kατασκευαστής σκουπόξυλων
Kατασκευαστής σκουπόξυλων
Marlene McKinnon


Posts : 1345
Join Date : 04/01/2011
Age : 29
Place : Puff's common

Ταυτότητα Μάγου
Κοιτώνας: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
Ραβδί: 27 εκ., ξύλο Λυγερής, εύκαμπτο, με πυρήνα από φτερό Ιππόγρυπα και κομματάκια από κέρατο Μονόκερου, ιδανικό για μεταμορφώσεις και προστατευτικά ξόρκια...
Aγαπημένος Καθηγητής: Μινέρβα ΜακΓκόναγκαλ

Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης   Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Icon_minitimeΚυρ Φεβ 13, 2011 8:38 am

Eileen Prince έγραψε:
Η Μόρα είναι καθαρά αποτέλεσμα καρδιακής δυσλειτουργίας. Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης 637365
Τα οράματα οφείλονται στην ανεπαρκή αιμάτωση του εγκεφάλου και το αίσθημα πνιγμού, στων πνευμόνων αντίστοιχα.Ο ύπνος ανάσκελα δυσκολεύει τη λειτουργία της καρδιάς και των πνευμόνων. Γι'αυτό άλλωστε τα μωρά τα βάζουν να κοιμηθούν στο πλάι και ποτέ ανάσκελα? Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης 637365 Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης 637365


Σας το χαλασα αλλα αυτη ειναι η αληθεια Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης 637365

Αχ ευτυχως που το εβαλες τρομαξα!
Αλλα ενταξει αμα εξηγειται οκ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Albus P.W.B. Dumbledore
Ραβδοποιός
Ραβδοποιός
Albus P.W.B. Dumbledore


Posts : 867
Join Date : 26/02/2011
Age : 25
Place : ✯ PotterLand ✯

Ταυτότητα Μάγου
Κοιτώνας: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
Ραβδί: Ξύλο έβενου, 24 εκατοστά, με πυρήνα από νύχι Ιππόγρυπα.
Aγαπημένος Καθηγητής: Φίλιους Φλίτγουικ

Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης   Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Icon_minitimeΚυρ Μαρ 06, 2011 8:19 am

Εγώ πιστεύω πως είναι κάποια δυσλειτουργεία στον εγκέφαλο,όχι στην καρδιά.Σταματά για μερικά δευτερόλεπτα να δουλεύει ο εγκέφαλος,ανοίγουμε τα μάτια,πονάει το στήθος μας επειδή μαζεύεται όλο το αίμα στην καρδιά αλλά δεν αντλείται,δεν μπορούμε να αναπνεύσουμε επειδή σταματάνε να δουλεύουν οι πνεύμονες και δεν μπορούμε να κινηθούμε επειδή ο εγκέφαλος δεν δίνει εντολή στους μύες μας.Γι'αυτό και φεύγει εάν ανοίξεις το φως...Ο εγκέφαλος παίρνει μπρος και επαναφέρεται σε κατάσταση λειτουργίας.Όσο για την γριά Μόρα είναι απλή παραίσθηση που δημιουργείται από την ζαλάδα και από το αίμα που μένει αδρανές στον εγκέφαλο.Άλλωστε δεν βλέπουν όλοι γριά.Αυτό γίνεται όταν περνάς μια κουραστική μέρα και ύστερα θες ξεκούραστη.Η ανάσκελη είναι η πιο ξεκούραστη στάση για τον εγκέφαλο,καθώς δεν δίνει ενέργεια για να σταθείς πλάγια για παράδειγμα κι έτσι,σε συνδυασμό με την πολλή κούραση παθαίνουμε αυτό το πράγμα.Επίσης να προσθέσω πως όταν κοιμόμαστε δεν λειτουργεί ο εγκέφαλος,αλλά μία υπόφυση στο μπροστινό μέρος του εγκεφάλου.τι εχετε να πειτε για αυτο;πο,υ καλυτερη εξηγηση απο αυτη με το προβλημα στην καρδια.και να φανταστειτε την επινοησα εγω την εξηγηση αυτη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Vicky_Diggory
Εβδομοετής
Εβδομοετής
Vicky_Diggory


Posts : 3313
Join Date : 09/08/2010
Age : 27
Place : Gryffindor Common Room

Ταυτότητα Μάγου
Κοιτώνας: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
Ραβδί: Μαόνι 24εκ. με ένα φτερό φοίνικα. Εύκαμπτο ιδανικό για κατάρες.
Aγαπημένος Καθηγητής: Μινέρβα ΜακΓκόναγκαλ

Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης   Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Icon_minitimeΣαβ Απρ 23, 2011 6:30 am

κάπου είχα ακούσει (και φυσικά λόγω μνήμης δεν θυμάμαι που) ότι πρέπει να σταματάει για πολύ λίγο η καρδιά και ότι κάτι γίνεται για να επαναφερθεί ο χτύπος και φυσικά από την στιγμή που σταματάει η καρδιά έστω και για κλάσματα δευτερολέπτου έχουμε προβλήματα ε κάπως έτσι πιστεύω εξηγείτε και αυτό...
Εγώ το έχω πάθει αλλά δεν είχα κάποια είτε κούκλα είτε γρια με όλα της τα χάλια να με επισκέπτεται!
πάντως αν μείνεις για λίγο ακίνητος ο και πέρνεις προσεγμένες ανάσες είσαι εντάξει!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Autumn Princess
Assistant of the Promotion Department
Assistant of the Promotion Department
Autumn Princess


Posts : 1278
Join Date : 08/09/2010
Age : 28
Place : Ιn my dreams....

Ταυτότητα Μάγου
Κοιτώνας: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
Ραβδί: Redwood 8 3/4 Phoenix Feather
Aγαπημένος Καθηγητής: Μινέρβα ΜακΓκόναγκαλ

Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης   Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Icon_minitimeΤετ Ιουν 22, 2011 11:10 am

Εγώ από τότε που το έμαθα κοιμάμαι πάντα ανάσκελα... Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης 303863
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Ethan Wate
Βοτανολόγος
Βοτανολόγος
Ethan Wate


Posts : 750
Join Date : 14/03/2011
Age : 27
Place : Merlin's Forest

Ταυτότητα Μάγου
Κοιτώνας: Ράβενκλοου Ράβενκλοου
Ραβδί: Άκαμπτο, από ξύλο κερασιάς, 27cm, και πυρήνα από φτερό ιππόγρυπα και λέπι δράκου.
Aγαπημένος Καθηγητής: Φίλιους Φλίτγουικ

Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης   Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Icon_minitimeΤετ Ιουν 22, 2011 12:53 pm

Ενδιαφέρουσα ιστορία!!!
Από την άλλη βέβαια κοιμάμαι πλάγια, οπότε ευτυχώς δεν κινδυνεύω άμεσα!!!! Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης 539992
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Mia Melanie Hawkins
Εκτροφέας Μαγικών Πλασμάτων
Εκτροφέας Μαγικών Πλασμάτων
Mia Melanie Hawkins


Posts : 5274
Join Date : 10/07/2011
Age : 106
Place : your nightmares

Ταυτότητα Μάγου
Κοιτώνας: Σλίθεριν Σλίθεριν
Ραβδί: Ραβδι από κορμο πεύκου με πυρήνα από τρίχα από τη χαίτη ελληνικής Σφύγγας, μήκους 21 εκατοστών.Eυλίγιστο καλό για προστατευτηκά και εμειντικά ξόρκια.Πολύ λειτουγικο...
Aγαπημένος Καθηγητής: Ρέμους Λούπιν

Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης   Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Icon_minitimeΤρι Ιουλ 12, 2011 1:08 am

Ήξερα την ιστορία.Η γιαγιά μου πριν πεθάνει έλεγε πως την είδε το προηγούμενο βράδυ.Έλεγε πως είχε δει μια νέα πολύ όμορφη κοπελίτσα με καστανά μαλλιά και καστανά μαλλιά να την τραβάει να ανοίγει το παράθυρο και να προσπαθεί να την παρασύρει.Εκείνη αντιστάθηκε και κόπηκε για κάποια δευτερόλεπτα η αναπνοή της...Εγώ δεν κοιμάμαι ανάσκελα οπότε δεν έχω πρόβλημα!!!!!! Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης 637365
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
marina forever
Εβδομοετής
Εβδομοετής
marina forever


Posts : 802
Join Date : 22/07/2011
Age : 27
Place : iraklio kritis

Ταυτότητα Μάγου
Κοιτώνας: Σλίθεριν Σλίθεριν
Ραβδί: Καρυδιάς με πυρήνα απο λέπι γοργόνας των Φίτζι, 21 εκατοστά, εύκαμπτο
Aγαπημένος Καθηγητής: Σέβερους Σνέιπ

Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης   Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 29, 2011 2:06 am

εγω κοιμαμαι παρα πολυ συχνα ανασκελα...σιγα εγω αυτες τις αηδιες δεν τις πιστευω!.. Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης 97354
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Filius Flitwick
Χρυσούχος
Χρυσούχος
Filius Flitwick


Posts : 697
Join Date : 22/07/2011
Age : 34
Place : Birmingham

Ταυτότητα Μάγου
Κοιτώνας: Ράβενκλοου Ράβενκλοου
Ραβδί: Κυπαρίσσι, πυρήνας από νύχι ιππόγρυπα, 25 εκατοστά - Μαλακό. Ιδανικό για ξόρκια, γητέματα μάχης, κατάρες, πτητικά και κλητευτικά ξόρκια.
Aγαπημένος Καθηγητής: Φίλιους Φλίτγουικ

Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης   Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 29, 2011 3:58 am

καλά κάνω και κοιμάμαι μπρούμυτα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Μόρα...ο νυχτερινός επισκέπτης
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
✯ PotterLand ✯  :: Χόγκσμιντ :: Καλύβα που Ουρλιάζει-
Μετάβαση σε: